25.04.2014
Прочетено 1353 пъти
В последния ден преди голямото почистване, областния управител инж. Димитър Кръстанов отправя призив към всички граждани и отговорни институции за активно включване и пълна мобилизация в националната кампания „Да изчистим България за един ден”: „От всеки един от нас зависи дали ще живеем в чиста и здравословна околна среда. Затова нека утре- 26 април, всички заедно да положим усилия нашият общ дом – Природата, да стане по-чист, по-уютен и по-зелен!” се казва в обръщението на областния управител.
За пореден път Областна администрация- Смолян ще участва в националната инициатива, като се включи активно в почистването на местността „Смолянски езера”. Символичен старт на кампанията ще даде областния управител в 9.30 часа. За акцията администрацията е подсигурила нужното количество консумативи за събиране на отпадъците.
Желание за участие в голямото почистване са заявили всички общини на територията на област Смолян. По информация на някои от тях, броя на доброволците и зоните за почистване са както следва:
- Община Златоград: 815 участници, които ще бъдат разпределени в общо 12 участъка. Кметовете и кметски наместници в общината са създали организация за почистване на замърсените зони в региона;
- Община Доспат: общият брой на заявилите участие в кампанията е 785 души. Списъкът на маркираните за почистване замърсени зони на територията на общината включва яз. Доспат в посока пътя Доспат-Батак /местността „Събора”/, до язовирна стена Доспат в посока Доспат-Сатовча, около яз. Доспат в посока СОМАТ. В отделните населени места в общината ще бъдат почистени централните части и входно-изходните пътни артерии;
- Община Рудозем: участие ще вземат около 500 жители от всички населени места на територията на общината. Ще бъде ангажирана и всичката налична техника към звено „Сметоизвоз и чистота “. Маркирани за почистване са няколко зони, намиращи се на ул. „ Васил Левски “, ул. „Кап. Петко Войвода“, ул. „Стефан Стамболов“, ул. „Хан Аспарух“ и ул. „Арда”, основно замърсени с битови отпадъци.
- Община Чепеларе: над 300 участници от ведомства и училища, НПО-та и самодейци. Определените места за почистване включват долна лифтова станция „Мечи чал”, дерето на местност „Лопуха” и стопански двор (изход на град Чепеларе, по посока к.к. Пампорово-Смолян);
- Община Мадан: около 300 доброволци, като маркираните замърсени зони обхващат градския парк, всички чешми по посока Златоград-речното корито на р. Маданска и Мъглищенско дере;
- Община Баните: Предвидените терени за почистване в рамките на кампанията са следните: с.Баните - район централен ул."Дичо Петров" и ул."Възход", вход и изхд на селото и крайпътни чешми; с.Загражден - дерета и корито на р.Загражденска; кв. Ропите - коритото на р.Малка Арда; с.Вишнево - вътрешна улична мрежа; с.Гълъбово - топливото дере, дере на кончето и централната част на селото; централната част на селата Оряховец и Стърница; с.Давидково - централна част и махала "Енчевска".
От BTV Медия груп съобщиха, че броя на доставените чували до общините от регион Смолян са 2 750 броя и 3 400 чифта ръкавици. Областна администрация вече раздаде и предоставените от ПУДООС ваучери за гориво.